На жаль, для більшості наших співвітчизників словосполучення «вірусні гепатити» часто є просто позначенням якоїсь хвороби, яка, здається, небезпечна, і хтось нею навіть хворіє, але, як завжди нас-то це ж не стосується, правда ?!
На запитання: Що таке гепатит? Багато хто відповість: “Жовтяниця”. І будуть праві, але лише частково. Жовтяниця виникає, коли жовч, яка виробляється в печінці, замість участі в переробці їжі, потрапляє в кров і надає шкірі характерний жовтуватий відтінок. Проте не завжди вірусні гепатити протікають з жовтяницею. Бувають, і досить часто, безжовтушні форми, які проходять не так гостро.
З чого ж починається гепатит? З інфікування. Спочатку, до появи жовтяниці, гепатит нагадує – грип і починається з підвищення температури, головного болю, загального нездужання, ломоти в тілі. Через кілька днів картина починає мінятися: пропадає апетит, з’являються болі в правому підребер’ї, нудота, блювота, темніє сеча, і знебарвлюється кал. Причина виникнення захворювань – щонайменше вісім різних вірусів: А, В, С, D, Е та ін.. Вірус гепатиту С, іменований фахівцями “лагідним вбивцею”, – найпідступніший. Клінічно захворювання протікає легко, тривалий період часу – взагалі безсимптомно, але в більшості випадків закінчується тяжкими ураженнями печінки, допікає все життя. Частіше цією формою гепатиту заражаються при медичних маніпуляціях, наприклад переливанні крові. Побутовим шляхом він передається рідко. Дуже небезпечний і, на жаль, дуже поширений гепатит В. Як і при гепатиті С, недуга часто переходить в хронічну форму і навіть може ускладнитися цирозом і раком печінки. Відомі випадки, коли люди хворіють після візиту до стоматолога. Гепатити В і D передаються статевим шляхом і через кров, вони, як стверджують лікарі, “ходять парою”, породжуючи сім з десяти випадків хронічного гепатиту. Борючись з гепатитом В, є шанс розправитися і з D. Найпоширеніший і найменш шкідливий – гепатит А (його називають хворобою немитих рук). Він не дає важких і хронічних форм. Хворі видужують вже через два тижні. Вірусом типу G заражаються так само, як В і С. Діапазон клінічних проявів – від блискавичних форм, що закінчуються смертельним результатом, до тривалого безсимптомного протікання захворювання. Гепатит Е – кишкова інфекція, дуже схожа за всіма параметрами на гепатит А, але поширена переважно в країнах Азії та Африки. Вірусні гепатити В, С і D відносяться до інфекцій, які передаються через кров. Хронічні форми цих захворювань лікуються дуже довго, лікування дорого і обмежено ефективно. Дуже небезпечний вірус гепатиту D: він розвивається тільки в присутності гепатиту В, посилюючи його дію. І це часто призводить до найсумніших наслідків.
Найголовніше – слід пам’ятати, що при своєчасному виявленні це захворювання піддається успішному лікуванню. А при дотриманні елементарних правил гігієни і розумної обережності ризик зараження гепатитом можна знизити в десятки разів. Тож розглянемо шляхи лікування вірусних гепатитів.
Хронічні гепатити В, С, на сьогоднішній день, лікують комбінованої противірусної терапією, вона включає аналоги нуклеозидів, інтерферони. За допомогою такої комбінації вдається перешкоджати розмноженню вірусів і захистити печінку від пошкодження. Таких результатів можна досягти тільки за допомогою комбінації, оскільки окремо препарати не дадуть максимальної ефективності.
Більшість заражених гепатитом А хворіють “гостро”. Це означає, що інфекція триває менше, ніж шість місяців (а частіше – місяць), організм людини достатньо сильний, щоб позбутися від вірусу без допомоги лікування. Але завжди слід пам’ятати про те, що гепатит може прийти в печінку хворого не поодинці. Тому варто пройти повне обстеження і контролювати функції печінки протягом шести місяців після одужання.
Люди не хворіють окремо гепатитом D, ця інфекція може тільки супроводжувати гепатиту B. Тому при гепатиті D, ускладнює B, трохи збільшують дозу ліків, подовження курсу лікування. Навіть якщо терпиш не призводить до видалення вірусу з організму, спостерігається значне поліпшення в тканини печінки, що запобігає швидкий розвиток цирозу печінки.
Повне лікування гострого гепатиту В можливо. Більшість дорослих може протистояти інфекції гепатиту B і без лікування, однак лікар може призначити лікування інтерфероном альфа – білком природного походження. У 45% хворих, що отримали лікування рекомбінантним інтерфероном альфа-2a, в кінці лікування вірусу гепатиту В не виявляється. Навіть якщо лікування інтерфероном альфа не призводить до видалення вірусу з організму, спостерігається значне поліпшення в тканини печінки, що запобігає швидкий розвиток цирозу печінки.
Власне гепатит Е не лікують. У цьому немає ніякої потреби – через місяць-півтора настає повне одужання. Організм людини достатньо сильний, щоб позбутися від вірусу без допомоги лікування. Іноді лікарі призначають симптоматичну терапію для усунення головного болю, нудоти та інших неприємних симптомів.
В наш час захворіти вірусним гепатитом дуже легко, і, можливо, навіть ніхто з вас на хвилинку не задумується про те, що нехтуючи простими правилами гігієни, ви підштовхуючи себе до цього захворювання! Виконуючи прості правила, ви зможете не лише попередити захворювання, а і завжди лишатися здоровою людиною.
Не слід вживати некип’ячену воду, завжди мити фрукти і овочі, не нехтувати термічною обробкою продуктів. Так можна запобігти зараження гепатитом А, передача якого пов’язана з забрудненням їжі фекаліями хворої людини. Велике правило «Мийте руки перед їжею» – запорука здоров’я і в даному випадку. У мікроскопічних кількостях кров може залишитися на бритвах, зубні щітки, ножицях для нігтів. Не варто ділити ці предмети з іншими людьми, адже саме так можна заразитися хронічним вірусами В, С і D.
У медичних установах вживають заходів профілактики зараження гепатитами. Однак, якщо Ви робили ендоскопію або лікували зуби десять-п’ятнадцять років тому, коли боротьба з гепатитом ще не була ретельно організована, необхідно обстежитися. Невеликий ризик зараження є і сьогодні.
Ніколи не користуйтеся спільними шприцами та голками для прийому наркотиків. Ніколи не робіть пірсинг і татуювання нестерильними приладами. Пам’ятайте – вірус гепатиту дуже живучий і, на противагу вірусу СНІДу, довго зберігається у зовнішньому середовищі (іноді – до декількох тижнів). Невидимі сліди крові можуть залишитися навіть на соломинку, використовуваних при вживанні кокаїну, так що і в даному випадку слід побоюватися зараження.
Статевим шляхом найчастіше передається гепатит B, але можливе зараження і гепатитом С. Особливо ретельно слід бути обережними при сексі, під час місячних і анальних контактах, однак і оральний секс також може бути небезпечний.
Гепатит передається і так званим «вертикальним» шляхом – від матері дитині під час вагітності, в пологах, під час годування грудьми. При належної медичної підтримки можна спробувати уникнути інфікування немовляти – це зажадає ретельного дотримання гігієнічних правил і прийому ліків.
Однак, шлях зараження гепатитом дуже часто залишається невідомий. Щоб бути абсолютно спокійним, необхідно провести вакцинацію, а також пам’ятайте найголовніше наше життя та наше здоров’я у наших руках.