Бриз (фр. brise ) – несильний легкий вітер, швидкість якого становить 1-5 м/с. Бриз дме на узбережжі великих водойм (морів, озер, річок, водосховищ) і змінює напрямок два рази на добу відповідно із зміною напряму і величини горизонтального градієнта температури.

У помірному поясі зазвичай бриз яскраво виражений у теплу пору року і в малохмарну погоду при найбільшому контрасті температур суша – вода (порядку 20 °С). У тропічних країнах бризи спостерігаються цілий рік.

Вертикальна висота або потужність повітряного шару вдень становить до 1-2 км, вночі – трохи менше. Над бризом спостерігається вітер, що має протилежний напрямок, – антібріз, відокремлений від приводних повітряних мас. Бризова циркуляція утворюється над поверхнями й моря, й узбережжя шириною 10-50 км.

Бризи бувають:
1. Денний або морський, що дме з моря на сушу.
2. Нічний або береговий, який дме в зворотному напрямку, тобто з суші на море.
Чергування денного та нічного вітру називається бризовою циркуляцією.
Причиною виникнення бризів є те, що вода має більшу теплоємність, тому вона тривало нагрівається і довго остигає. Вдень повітря над сушею швидко прогрівається і піднімається вгору, а йому на зміну приходить більш холодне повітря з моря, починає дути морський бриз, який знижує температуру повітря на узбережжі, а також зволожує повітря. Після заходу сонця суша починає остигати швидше, ніж вода. У цей час і починає формуватися береговий бриз, він слабкий і без вертикального руху. Рано вранці та ввечері температури поверхні моря і землі вирівнюються, при цьому рух повітря відсутній, вітер вщухає, море стає спокійним. Настає нетривале затишшя при зміні напрямку бризових вітрів.

 

Поділитися
  •  
  •  
  •  
  •  
  •